Bavlna

Bavlna je nedílnou součástí téměř každého kusu oblečení, či spodního prádla, a to v různých poměrech. Vlákna se získávají z plodů keře bavlníku a jsou přítomna ve více než 50 % dnes vyráběných textilií. Bavlna má dobrou pevnost v tahu (245–373 mN/tex) a v oděru, která se za mokra dokonce asi o 20 % zvyšuje. Proto se používá s výhodou zejména na výrobky, které jsou v tom směru namáhány a musí se často prát. Výrobky mají příjemný omak a mohou sát značné množství vlhkosti, například potu. I toto je jeden z hlavních důvodů, proč se bavlna rozšířila i do lůžkovin a 100% bavlna je dnes v tomto oboru nejpoužívanějším materiálem. K nevýhodám patří, že se výrobky z bavlny snadno mačkají, žmolkují a jen omezeně chrání proti chladu.

Modal

Modal se vyrábí z bukové dřeviny, je příjemný na dotek a může se pochlubit skvělými vlastnostmi. Modalová látka o stejné gramáži jako bavlněná látka pojme o 50 % více vláhy, tělo tedy bude o to sušší. Modal v sobě drží barvivo pevně a nepouští je ani v horké vodě, látka  tedy ani po mnoha vypráních nemění barvu. Modal také nedělá žmolky tak, jak to známe u bavlny a látka z modalu se také nesráží. Při nošení tohoto materiálu zjistíte, že látka z modalu je na tělo jemnější než látka bavlněná. Proto je příjemnější na dotek. Ve světě se v posledních letech rozmáhá odbyt ručníků, županů a ložního a spodního prádla vyrobeného z modalu. Jedna z amerických textilek začala z modalu vyrábět i košile. Modal používají i přední evropští výrobci textilu a spodního prádla jako je Calvin Klein, nebo La Senza v našem případě pánské prádlo Pierre Cardin, Emporio Armani, Jolidon nebo Dolce & Gabbana.

Viskóza

Viskóza je jemný a nemačkavý textilní materiál využívaný při výrobě spodního prádla a pyžam. Viskózová vlákna se dodávají jako filament nebo stříž, lesklá, matovaná, barvená nebo bělená ve hmotě v jemnostech a délce (u stříže) podle účelu použití. Vedle základního typu vlákna se vyrábí modifikované druhy, např.: vysoce pevné, modalové nebo polynozické. Obyčejné viskózové vlákno dosahuje v suchém stavu jen asi 80-90 % pevnosti bavlny a za mokra klesá na polovinu vlastní hodnoty. Modifikované druhy viskózy se vyrábí až s dvojnásobnou pevností oproti bavlně. Výrobky z viskózového vlákna jsou příjemné na omak, mají dobrou savost a (ve směsích s jinými vlákny a v závislosti na struktuře tkaniny) nemačkavost. Při vyšších teplotách se však snadno sráží a nejsou odolné proti biologickým vlivům. Viskózový filament se používá u všech výrobků, které mají mít vlastnosti podobné přírodnímu hedvábí. Oblíbené je také na příklad pletené spodní prádlo ze směsi modal/bavlna v poměru 50/50.

Polyester

Polyesterové vlákno je nejpoužívanějším textilním vláknem současné doby. Základní surovinou je ropa, ze které se získává dimethyltereftalát a glykol. Polykondenzací obou sloučenin pak vzniká polyethylentereftalát. Konečný výrobek je znám ve třech formách: filament, kabílek a stříž. Polyesterová vlákna se mohou vyskytovat prakticky ve všech textilních výrobcích. K nejdůležitějším kladným vlastnostem patří vysoká odolnost na světle či rychlé schnutí. Mnohé vlastnosti se zlepšují chemickými nebo mechanickými procesy.

Polyamid

Polyamidová vlákna jsou nedílnou součástí mnoha textilií, jejich chemická mezinárodní zkratka je PA. Z mnoha druhů se při výrobě polyamidového vlákna v širším měřítku uplatnily tři druhy: polyamid 6, polyamid 6,6 a polyamid 11. Výchozí materiál pro tyto druhy je ropa, ze které vznikají chemickým procesem základní suroviny. Charakteristické vlastnosti polyamidových vláken jsou vysoká pevnost za sucha, vysoká odolnost v oděru, vysoká pružnost, možnost trvalého plisování, vysoká biologická odolnost, stálost vůči chemickým činidlům (hlavně alkáliím), nízká specifická váha, velký specifický objem, velmi snadné udržování (praní, sušení), nízká hygroskopičnost (zeslabuje se použitím směsi PAD/CE). Velmi dobrá barvitelnost závisí na typu vlákna. Při údržbě teplota žehličky nesmí u výrobků z čistého polyamidu přesáhnout 120 °C. Eventuální příznaky přecitlivělosti lidské kůže při nošení výrobků z polyamidu nejsou způsobeny vlastnostmi vlákna, nýbrž barvivy, zbytky pracích prostředků a podobně.

Elastická vlákna

Elastická vlákna se dají natáhnout na nejméně trojnásobnou délku a po uvolnění tahu se vrátí na (téměř) původní rozměr. Mají mezinárodní chemickou zkratku EA. Elastická vlákna se často rozdělují na elastany - polymery s obsahem nejméně 85 % segmentovaného polyurethanu a elastodieny - vlákna sestávající z přirozeného nebo syntetického polyisoprenu. Vlákna jsou sice levnější než elastany, ale jsou velmi náchylná vůči vlivům světla, tepla atd., proto je dnes téměř zcela nahradily elastany. Vlákno se vyrábí jen ve formě filamentu v jemnostech 1-5000 tex, s tažnou pevností do 12 cN/tex, roztažnost může dosáhnout až osminásobku délky vlákna. Tkaniny se vyrábějí s obsahem elastických přízí maximálně do 10 %. Elastomery se zanáší do tkaniny napnuté až k mezi roztažnosti, po zatkání se sráží a fixují zpravidla pařením tkaniny. Osnovní pleteniny mohou mít 20-40 % váhového podílu elastických vláken (tyl, šarmé, powernet). V zátažných pleteninách se musí elastická nit vždy zaplétat společně s neelastickou (krytá pletenina) nebo s vloženou elastickou nití.

Bambusové vlákno

Bamboo

V posledních letech lidé všech věkových kategorií kladou důraz na to, z jakých materiálů se skládá jejich oblečení, do kterého se odívají. Při výběru materiálů se většinou jedná o pocitovou záležitost. Velmi důležitou roli hraje také roční období, ve kterém daný šat hodláte nosit. U spodního prádla je obzvlášť velmi důležité dávat pozor na to, co si na své intimní partie obléknete. Zkusme na chvíli zapomenout na syntetické materiály a bavlněné výrobky a podívejme se blíže na materiál s příměsí bambusových vláken s obsahem složky "BAMBOO KUN".

Když se vám poprvé dostane do rukou, případně rovnou na tělo výrobek z bambusového vlákna, tak vás na první kontakt s ním překvapí jeho jemnost a přirozená pružnost. Prádlo je na těle velmi pohodlné, příjemné, jemné a opravdu velmi pružné. Snadno se přizpůsobí křivkám vašeho těla.

Při styku s pokožkou se nemusíte bát negativních reakcí. Lidé s citlivou pokožkou jistě ocení fakt, že bambusové vlákno pochází z bambusů, které se pěstují na bambusových farmách a to bez použití umělých hnojiv, či pesticidů. Při vědeckém výzkumu bylo prokázáno, že bambusové vlákno má své přirozené antibakteriální a bakteriostatické vlastnosti, které tuto rostlinu chrání před plísněmi a bakteriemi. Výzkum prokázal, že bambusové vlákno má stejné vlastnosti jako sama rostlina a přítomnost bambusového vlákna dokáže přirozeně zničit až 70% nežádoucích bakterií.  

Spodní prádlo s obsahem bambusového vlákna má vynikající antibakteriální vlastnosti. Uvádí se, že bambusové vlákno dokáže eliminovat až 70% nežádoucích bakterií a tudíž i vzniku nepříjemných pachů. Prádlo je tedy vhodní i pro aktivní lidi a sportovní využití. Prádlo je odolné proti nepříjemným pachům i po dlouhodobém nošení a opakovaném praní.

Výrobky s bambusovým vláknem mají také velmi dobré termoregulační vlastnosti. Dokáží také velmi dobře vyrovnávat teplotní rozdíly a spolupracovat s vaším tělem. Materiál má čtyřikrát větší savost než bavlna a dokáže odvádět nadbytečnou vlhkost. Při teplém počasí dokáže bambusové vlákno udržet o 2-3 stupně nižší teplotu než bavlna. V chladném počasí naopak příjemně zahřívá. Udržuje tedy pro pokožku stabilnější prostředí a nevysušuje ji.

Výroba bambusového vlákna je mimo jiné ekologickou záležitostí. Při zpracování se nepoužívá žádná chemie a vlákno je získáno patentovanou technologií přímo z bambusu. Druh bambusu, který lze použít pro výrobu kvalitního vlákna je pěstován na specializovaných farmách. Velká část rostliny se využívá pro zpracování. Odpadová část bambusových rostlin je schopná rychlého rozkladu a proměny na půdní humus. Jelikož je bambus při vhodných podmínkách schopen dorůst až jednoho metru své výšky denně, jedná se o rychle obnovitelný a zcela přírodní zdroj.

Prádlo s bambusovým vláknem se nedoporučuje žehlit, bělit ani sušit v bubnové sušičce, nebo chemicky čistit. Maximální teplota při praní by neměla přesáhnout 40°C

V našem e.shopu naleznete jak dámské prádlo, tak pánské prádlo a s příměsí vláken BAMBOO KUN.